Duše K - tentokrát o respektu k dětem a sebeřízeném vzdělávání s Janou Nováčkovou

Jana Nováčková je spoluautorkou konceptu Respektovat a být respektován a také stejnojmenné knihy, které se prodalo 96 000 výtisků (a v současnosti spolupracuje na její revizi). Respektující výchovu nelze zaměňovat za volnou, bezbřehou výchovu, která dětem škodí právě tak jako výchova autoritativní. Známá je také svými kritickými názory na tradiční školství. Po dlouholeté snaze učinit školu pro děti o něco přijatelnější, došla k názoru, že je to nereformovatelný systém a začala se zajímat o unschooling, tedy o vzdělávání, kde si děti mohou rozhodovat o tom, co, kdy, jak a s kým se budou učit, a to ve veskrze demokratickém společenství. Její názory prezentované téměř v sedmdesáti článcích, rozhovorech i vystoupeních najdete na www.respektovani.com/index.php?obsah=2#100

Komentáře

 • David Šíma

  David Šíma

  Před dnem

  Mimo lidi🤦‍♂️

 • Lubos Semancik

  Lubos Semancik

  Před 2 dny

  Moje slova. Akurat ze toto som si myslel uz ked som mal 5-6r.......

 • Dana Moučka

  Dana Moučka

  Před 2 dny

  pamatuju si jak jsem se naučila celou fyziku 7 třídy za dva víkendy sama

 • Dana Moučka

  Dana Moučka

  Před 2 dny

  bože můj vždycky jsem si dělala unschooling sama. můj mozek tak funguje tak, že nepotřebné věci filtruje, přijímá to co se v praxi potvrdí. vždycky to instinktivně dodržuju. komunistická škola byla strašná, školka ještě horší. odmítala jsem dělat domácí úkoly, protože jsem věděla, že jsou zbytečné a praktikovala sebevzdělávání. škola byla jen sociální experiment jak přežít šikanu.

 • Barbora

  Barbora

  Před 3 dny

  Tento týden, řekla synovi paní učitelka, manželka pana ředitele školy, kromě jiného ponižování, v předmětu výchova ke zdravým vztahům, v šesté třídě, že ho dostihne karma! Jen proto, že měl svůj názor a jí se to nehodilo do výuky.Nehledě na to, že nám je 6. let sdělováno, že nás ve škole nechtějí, ať odejdeme,...protože žádám o slušné a klidné jednání bez křiku a vyhrožování. Bez černých puntíků za usmání se, cokoli,...desítky důtek a poznámek,...Včetně hodnocení výtvarných prací - např. pes má málo dlouhý a chlupatý ocas...Ráda bych ze školy odešla, syn však říká, nic jsem neudělal, zůstanu. Děkuji vám, že po tomto videu vidím cestu, která se mi na chvilku ztratila. Čtu nyní Komenského Labyrint světa a ráj srdce a doporučuji všem. Miluju tu knihu. Když jsem studovala češtinu na PF před 30ti lety,...vůbec jsem tomu nerozuměla,......Člověk se nakonec dostane tam kam má,....je asi nutné nelitovat jak dlouho to trvalo,...Barbora

 • Barbora

  Barbora

  Před 2 dny

  +MrDoublebass01 Chtěla jsem stokrát. Pardubice jsou malé město a školství je téměř jako mafie - nikdo nepůjde proti nikomu a všichni drží za jeden provaz. Syn řekl, že to vydrží - tak si o všem vyprávíme, čteme knihu Hranice, provádí si tibecké rituály jak vyjít s obtížnými lidmi a každé ráno si dělá ochranu. Já jsem šestým rokem ve stresu,...až minulý týden mi došlo,...že to není o odchodu do jiné školy, ale o neotevírání se tam, kde to nelze a nalezení uvnitř sebe to, co druhé nutí chovat se tak, jak se chovají.

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 3 dny

  Nechápu, že jste už dávno nedala syna jinam. Nechat ho mezi takhle hnusnými lidmi chce dost velkou dávku ignorance.

 • Sv. Jiří

  Sv. Jiří

  Před 3 dny

  Diskuze D.K. Jardy Duška jsou vždycky tak krásně oslazené hysterií jak v jevišti tak hledišti... ;-)

 • Keep Killingme

  Keep Killingme

  Před 3 dny

  zvládl jsem prvních 40 sekund a teď jdu podříznout husu abych zahnal ten pocit trapnosti co z tohoto představení mám. finanční dary? ani vomylem.

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 3 dny

  Škoda, že jste nevydržel víc. Žádné představení to totiž nebylo . Na tom začátku byl skvělý humorný úvod k povídání s paní psycholožkou Nováčkovou.

 • Monika Bajzikova

  Monika Bajzikova

  Před 3 dny

  Mam 45 rokov. Spomínam si na školské časy veľmi dobre. Rada som chodila do školy, rada som sa učila. Na prvom stupni som nemala iné známky, ako jednotky. Podľa mňa, to nie je choré (v mojom prípade). Bolo to ale skôr tým, že to bola vnútorná motivácia. Samozrejme, učila som sa aj veci, ktoré ma nezaujímali a zabudla som ich po najbližšej písomke. Ale nemala som z toho stres. Brala som to ako švédske stoly - ochutnať, nechuti Ti, nebudeš to jest. A basta. Podľa mňa pointou vzdelávania je nachádzať študijný materiál kdekoľvek a v čokoľvek. V podstate sa aj človek celý život učí. Byt dobrým študentom (v akomkoľvek veku) je vnímavosť, otvorenosť, detská "zvídavost". Ako v biblii - buďte ako deti. Inak zasahuje to do všetkých oblasť života, práca, stravovací systém, pohybová kultúra... Vonkajšie autority dominujú nad vnútornou autoritou a preto sú ľudia chorí a nešťastní.

 • V K

  V K

  Před 3 dny

  Nádherné, děkuji, zařadit do škol jako nový smysluplný předmět, nejlépe s maturitou!!!

 • firnsternis

  firnsternis

  Před 4 dny

  J. Dusek: Nejlepší je dosadit nekoho do funkce, na kterou nema. Pak se tam bude drzet a neodstoupi nikdy." Postupný smich v hledisti v souvislostech vyznamneho politickeho postu;)

 • Renata Klusakova

  Renata Klusakova

  Před 4 dny

  Nerozumím tomu, proč byl můj předchozí příspěvek zmizel po té co byl dva dny na prvním místě mezi nejzajímavějšími komentáři. P. Ivě Tauchmanové za odpověď, kterou mi poslala, dřív, než příspěvek zmizel.

 • Lenka Patková

  Lenka Patková

  Před 4 dny

  Když mě to hrozně bolí tohle poslouchat, je to hozené vtipně, jenže je to smutné. Syn jde do první třídy a já neumím změnit. Volila jsem tu nejlepší dosažitelnou školu ale stejně třeba známkuje

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 2 dny

  +chanjohn13 V čem se mýlím? Co konkrétně ode mě chcete? Abych používal za Vás hlavu? Pokud jste to nepochopila by nevadilo, kdybyste neměla syna. Jenže on na Vaši nechápavost doplatí, v tom je ten problém, to si račte uvědomit. Ale jestli teda vůbec netušíte, co máte dělat, hoďte sem jméno města nebo vesnice kde žijete a naučíme se spolu používat internet, jo?

 • chanjohn13

  chanjohn13

  Před 2 dny

  +MrDoublebass01a jak konkrétně byste to dělal Vy? Já volila to nelepší s ohledem na možnosti, je to hraběcí rada a z Vašeho výplodu žádná konkrétní lepší věc nevyplývá, jen plivete jedy. Něco konstruktivního co by člověku pomohlo a ne se ho snažilo ponížit by nebylo?

 • chanjohn13

  chanjohn13

  Před 2 dny

  +MrDoublebass01 Mýlíte se takové soudy jsou Vaše vizitka ne moje. Já vím že to takhle není

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 3 dny

  +chanjohn13 Vaše NEřešení není nějaká střední cesta, je to ignorace vůči Vašemu vlastnímu dítěti a jeho potřebám. Kdybyste byla matka samoživitelka, na kterou se muž definitivně a navždy vykašlal, která nemá žádné příbuzné a pracovala jste dvanáctky krátký/dlouhý týden, dalo by se to pochopit. Ovšem pochopit se to v žádném případě nedá, když se oháníte tím, že máte babičky, tetičky, bratrance + otce vašeho dítěte a přesto toho nejste schopna (tj. nechcete) a nejste ochotna udělat nic. Je to šikovné, je to pohodlné schovat se za vlastní neschopnost. Nezlobte se, empatii k něčí neschopnosti nemám. Jistě uznáte, že moje kritika Vaší neschopnosti není hraběcí radou, nýbrž burcováním neschopných, aby začali sami u sebe a uvědomili si, že mají dítě. A že je pro ně lepší vidět rozzářené oči natěšeného šťastného dítěte jedoucího autobusem, než ráno skleslé, doma zvracející dítě, které to má do školy 10 metrů. Výběr je pouze na Vás.

 • chanjohn13

  chanjohn13

  Před 3 dny

  +MrDoublebass01 Prostě neumím vydělat tolik peněz chcete li. V našem městě není jediná alternativní škola. A případné hraběcí rady si nechte. Mám tu celou rodinu a odstěhováním bych moje díte připravila a častý styk s babičkami, tetičkami, bratranci a to nechci. Nutit prvňáčka dojíždět hromadnou dopravou do vedlejšího většího samotného? Já chodím do práce a jeho otec taky, auto nemáme. Doufám že se nade mnou nechcete povyšovat, ale pokud nemáte dostatek empatie k tomu že lidi prostě něco uspokojivě vyřešit neumí, nebo "by to bylo za každou cenu" a oni to tak nechtějí a volí nějakou střední cestu

 • Barbara Gloserova

  Barbara Gloserova

  Před 4 dny

  Moje nejoblibenejsi DuseK

 • Lenka Peřichová

  Lenka Peřichová

  Před 4 dny

  smekám s díky

 • danas1910

  danas1910

  Před 5 dny

  Fantastické. Děkuji. Všem rodičům a učitelům......sdílím :-)

 • Michael EDGAR Horský

  Michael EDGAR Horský

  Před 5 dny

  42

 • Monika Magyarová

  Monika Magyarová

  Před 5 dny

  Další úžasný popovídání, děkuju ❤ Škoda, ze jsem neměla tu možnost se takhle rozhodnout 🙏

 • Drummer Danny

  Drummer Danny

  Před 5 dny

  Podělil jsem se o tyto myšlenky s několika mými vysokoškolskými pedagogy. Tak uvidíme, jestli z toho bude bude debata, uznání anebo pokárání či vůbec nic :)

 • Silvia Szele Hacherová

  Silvia Szele Hacherová

  Před 5 dny

  vyborne, skvele...kiez by tu bola taka skola

 • Petr Klemma

  Petr Klemma

  Před 5 dny

  Proč tahle paní není ministryně školství??? Proč tam jsou ty ovce ????

 • Bretislavka

  Bretislavka

  Před dnem

  +Katrin B - Demokracii a svobodu? To opravdu není jedno a totéž ;-)

 • Katrin B

  Katrin B

  Před dnem

  +Bretislavka To chápu stejně.

 • Bretislavka

  Bretislavka

  Před 2 dny

  +Katrin B - Ne, je zastánkyně skutečné SVOBODY

 • Katrin B

  Katrin B

  Před 5 dny

  Protože je zastánkyně skutečné demokracie.

 • Petr G

  Petr G

  Před 5 dny

  Systém se hroutí a ten , kdo čerpá informace z tzv. oficiálních sdělovacích prostředků to ani neví . Lidí , kteří si vytváří svůj vlastní názor je čím dál tím víc . Myslím , že se budeme ještě divit .

 • Muscraffe

  Muscraffe

  Před 3 dny

  zajímalo by mě na čem zakládáte své tvrzení že se systém hroutí. Děkuji

 • Favoritka Angelila

  Favoritka Angelila

  Před 5 dny

  Velmi zajimave a inspirativni povidani a nazory 😃✌

 • Genni Glassglow

  Genni Glassglow

  Před 6 dny

  🧿🧿🧿💦💦💦🎫🎫🎫💎💎💎 🌀🌀🌀💧💧💧 🌊🌊🌊 *Ježíš Kristus je Boží Syn a slibuje věčný život, když ho prostě věřit.* *Slíbil také léčit své tělo. (Jen ho zeptat)* 🧿🧿🧿💦💦💦🎫🎫🎫💎💎💎 🌀🌀🌀💧💧💧 🌊🌊🌊

 • Ala T

  Ala T

  Před 6 dny

  Fantasticke.

 • radovan světlík

  radovan světlík

  Před 6 dny

  ...tak až teď jsem pochopil, co znamená "ŠKOLA HROU" ! PS: a dobře si vybavuji traumatizující zážitky s učiteli ve státních školách, kterými jsem si prošel..stres před zkouškami, buzeraci za pozdní příchody, za nesoustředěnost při výkladu, strach ze špatné známky, náladové a zamindákované učitelky závislé na psychofarmakách...

 • Peter Scurik

  Peter Scurik

  Před 6 dny

  aky schooling? slabo rozumiet

 • Petra Karchová

  Petra Karchová

  Před 6 dny

  unschooling ;)

 • Cyberneticusss

  Cyberneticusss

  Před 6 dny

  a myslíte si že o tomhle už vláda stát a největší pohlaváři ještě neví ? tohle už je dle mého dávno prozkoumáno a zjištěno a záměrně to tak je a co víc ještě se přitvrzuje,politici nepotřebují silné osobnosti takto smýšlící ale ovce který budou bouchat v továrnách a MAKAT a následně utrácet a roztáčet ekonomiku,bohužel na světě jde jen o prachy,nějaký životní prostředí emise a podobný sračky nikoho nezajímají ve skutečnosti jde jen o byznys a pár set tisíc naturálů co choděj bosí a snějí o nějakém edenu to prostě nezmění

 • PanCokolada

  PanCokolada

  Před 6 dny

  Paní z hlediště říká:Co nám řekne jednička - nic, co dvojka - nic... Řekne mám hned několik informací :např. Jak umí probíranou latku, jestli postupovalo tak, aby se dobralo spravneho vysledku, jestli se na vyucovani pripravavolo nebo ne, jestli jsou nekde mezery, na kterych je treba pracovat, jaky je pristup dítěte k tématu ...

 • PanCokolada

  PanCokolada

  Před 5 dny

  Problém je ve známkování, nebo hodnocení obecně... Zde nemá smysl ani slovní hodnocení...

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 6 dny

  A letěl byste v letadle opraveném na trojku? Asi ne, že... A o tom je celá nesmyslnost známkování. Probíraná látka? Přístup k tématu? Co to je za bláboly?

 • Lenka Zajícová

  Lenka Zajícová

  Před 7 dny

  jooo, moc děkuju! Róze je 5 měsíců, je čas začít vytvářet školičku doma. To je akorát :)

 • Sara Ostrava

  Sara Ostrava

  Před 7 dny

  Jen aby se už alespoň něco málo implementovalo do našeho vzdělávání.

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 5 dny

  Nic toho, o čem hovoří paní Nováčková, se do našeho veřejného školství implementovat nebude, to si můžete být jistá. Systém si to nepřeje a není dostatek objednavatelů změny (=rodičů nestádně myslících a respektujících děti).

 • Peťa Peťa

  Peťa Peťa

  Před 7 dny

  Ono nejde něco málo implementovat,je potřeba začít znovu a lépe 😉 jenže se bojíme, že to bude bolet. A čím víc budeme otálet, tím větší bude bolest😁

 • Marek Dula

  Marek Dula

  Před 7 dny

  Ucit deti doma? no deticky bohatych rodicov to mozu absolvovat ... Lebo normalny rodic je v praci a ked pride z prace, este ma ucit dieta? u mna nezmysel. Ale ako som napisal na zaciatku, ked je mamicka doma a nepracuje, tak hej, viem si predstavit, ze z tej nudy co ma doma sa rozhodne este sama svoje dieta ucit ...

 • Ondra Křek

  Ondra Křek

  Před 7 dny

  Zas bych byl opatrnýs tím vyjímáním dětí ze školy.kdybych to bral z osobního pohledu tak kdybych nechodil do školy o kamarády ani nezakopnu

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 4 dny

  +Lenka Peřichová Zkuste školu montessori nebo waldorf. typu, normální škola zdravé vztahy rozhodně nepodporuje.

 • Lenka Peřichová

  Lenka Peřichová

  Před 4 dny

  dcera chodí do školy a kámoše nemá,nestíhá odmítá odpojuje se a tak si ji mezi sebe neberou.už si touží kupovat přízeň učitelky kytkama a to je vše.doma už jen spoléhá na pomoc a stejně si to nezapamatuje. takžě nesouhlasím,leda že by bydlela v divočině...

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 6 dny

  To si jenom namlouváte.

 • Marcela r.

  Marcela r.

  Před 7 dny

  Je o čem přemýšlet- Poslušnost byla vždy prezentována jako kladná hodnota... třeba Karafiátovi Broučci poslušně zmrzli !!

 • Anna P.

  Anna P.

  Před 6 dny

  :D

 • Miroslava Andrésová

  Miroslava Andrésová

  Před 7 dny

  Vůbec jsem netušila,ze existují komunitni školy!Jdu googlit nějaké pro pardubický kraj😙

 • Miroslava Andrésová

  Miroslava Andrésová

  Před 6 dny

  Ano jistě!a taky bio,eco,emo a psycho😄

 • Bicarbona Soda

  Bicarbona Soda

  Před 7 dny

  Google matka ...

 • Branislav Ič

  Branislav Ič

  Před 7 dny

  Vsetko o com sa tu diskutuje je naozaj pekne za predpokladu inteligentnej a dokonalej spolocnosti...inak nie !! Napriklad taka romska osada. Asi uplne dobry priklad rodicia detom nedavaju a prinos pre spolocnost tiez asi nebude moc velky. Deti nechodia do skol, ale nezda sa mi, ze by im to nejako prospievalo a ucili sa same.. Ako to je teda, ze bez tradicneho vzdelania je to lepsia cesta pre deti?

 • radovan světlík

  radovan světlík

  Před 7 dny

  "Jsme schopni zabezpečit?"V rámci (početně) omezené komunity ano. On i ten komunismus funguje-ale ne v celé společnosti-státě-jen mezi lidmi, kteří se znají a důvěřují si (tak max komunita 200 lidí)-mají podobné ideály a životní filozofii...Dobré je mít např. osobní zkušenosti s tzv. LETS systémy alternativní ekonomiky. Tedy největší zádrhel je ve státě a jeho potřebě vše regulovat, do všeho kecat, vše řídit a kontrolovat (a hlavně zdanit). Stát je zkostnatělý moloch, který sám sebe "nezruší" v té podobě jaké nyní je-vyhovuje mu "status quo". Vše tedy závisí na nadšencích a jejich aktivitách...

 • Milena Berkmanová

  Milena Berkmanová

  Před 7 dny

  Vidím to dnes a denně při mých setkáváních s dětmi pri sportovních trénincích, jak jim školský systém bere energii a chuť doživota 🥰kéž změna přijde co nejdřív, ať se napáchá co nejméně škod. Děkuji za možnost být u této DUŠE K. Sdílím dál 💖

 • renata ligocka

  renata ligocka

  Před 7 dny

  Výborně :) průlomový aspekt vítán. Děkujeme.

 • AK

  AK

  Před 7 dny

  Každé slovo perla (PS: nechválím, konstatuji) :)

 • Tomáš Sadílek

  Tomáš Sadílek

  Před 7 dny

  38:50 škola krade dětem čas, díky za tyhle slova

 • Lenka Peřichová

  Lenka Peřichová

  Před 4 dny

  i soucitným nevědomým rodičům

 • Cesty

  Cesty

  Před 7 dny

  Paní Nováčková je skvělá. Současný školský systém je opravdu katastrofa. Já například nemám dokončenou ani základní školu. Ne snad proto, že bych nebyl schopný se něco naučit, ale proto, že mi právě ten systém vůbec nevyhovoval. Mě jednoduše škola překážela ve vzdělávání a přístup některých učitelů byl natolik hrozný, že jsem školní docházku vnímal doslova jako trest. Přitom, já se vždy vzdělával rád, četl jsem různé encyklopedie, odbornou literaturu a sám jsem se vzdělával v tom, co mě zajímalo. Takže ve škole byly předměty, ze kterých jsem měl jedničky, nebo dvojky a potom naopak předměty, ze kterých jsem měl čtyrky a pětky. Kdyby byla šestka, měl bych jí určitě také. Dvojka z chování pro mě také nebyl žádný problém a i když jsem nepatřil k takzvaným grázlům, tak některé učitele jsem zkrátka nedokázal vnímat jako autority. Nezasloužili si to a jejich vynucování si své důležitosti, či nadřazenosti vedlo jen k ještě větší rozepři. Někteří neměli ani problém s tím, hodit po mě i klíče. A že jich na tom svazku bylo :) Takže já měl školu rozdělenou na dva tábory předmětů a učitelů, což bylo jasně vidět na každém vysvědčení a troufnu si tvrdit, že nemalou roli v tom hrál přístup každého z učitelů. Dnes se živím sám tím, co mě baví a jsem relativně spokojený. Hezký den přeji

 • NO.1081 dist

  NO.1081 dist

  Před 5 dny

  +Lucie Weiszová Dejte vědět jak na něco příjdete.

 • Lucie Weiszová

  Lucie Weiszová

  Před 7 dny

  Mám to postavené úplně stejně, základní vzdělání sice mám, ale zdravotní školu jsem musela ukončit. Potýkala jsem se s úplně tím stejným co píšete. Známky, předměty, můj zájem, učitelé, autority, ,,2 tábory,, . Mluvíte mi z duše. Dnes mám dvouletou dcerku a trápí mě představa, že by si měla procházet tím stejným a hledám způsob, jak tomu předejít.

 • Mira Ricka

  Mira Ricka

  Před 7 dny

  Cesty ona jak mluvi pani na zacatku, vnejsi motivace je za urcitych podminek malo. U me se to tak stalo, i pres to, ze mam praci velice dobre zaplacenou. To cloveka prave drzi na miste, tezko se to opousti, denne s tim ale bojuju. Sam sebe nekdy nazyvam otrokem penez. Avsak kazdy sveho stesti strujce, ze ;-) mam tri male deti a rad bych, kdyby zjistili neprilis pozde, co by v zivote radi delali a zatim si sli. V tom je hodlam podporit.

 • Cesty

  Cesty

  Před 7 dny

  +Mira Ricka Ona každá práce, je vždycky práce. Stále je tam i ta vnější motivace, o které mluví paní Nováčková. Tedy i práce, která vás baví, může člověka občas štvát :) Takže nezoufat a přeji Vám hodně štěstí!

 • Mira Ricka

  Mira Ricka

  Před 7 dny

  cloveku driv nebo pozdeji dojde, ze mit praci, co mu dava smysl a bavi ho, je opravdu zivotni stesti. Ja ho zatim nemam.

 • Paulina Gardner

  Paulina Gardner

  Před 7 dny

  Jsem moc zvedava jestli bude v CR nekdy unschooling legalni?

 • MrDoublebass01

  MrDoublebass01

  Před 4 dny

  Pokud se češi začnou chápat jako objednavatelé služeb, které platí ze svých daní (mj. i školství, zdravotnictví, sociální služby, úřady...) a budou chtít kvalitu odvedené práce od těch, které platí, je naděje, že unschooling bude pro většinu a ne pouze pro vyvolené. Jelikož je ale 60 % Čechů v současnosti s veřejným školstvím spokojeno, naděje na změnu, způsobenou většinou našich obyvatel, není.

 • Jakub Mosna

  Jakub Mosna

  Před 6 dny

  Scioskoly

 • Paulina Gardner

  Paulina Gardner

  Před 7 dny

  +Tomáš Škuta To mas pravdu. Ja v CR neziju ale sirim osvetu jak to jen jde. Tady mam kolem sebe komunitu minimalne 30ti unscholingovych rodin a ty deti jsou fakt uzasny.

 • Tomáš Škuta

  Tomáš Škuta

  Před 7 dny

  Dobrý den,to záleží od toho,kolik lidí se postaví proti dosavadnímu schématu vzdělávání,je to prostě na nás.....

 • Kytka

  Kytka

  Před 7 dny

  ...fakt nádhera, tohle se povedlo.

 • Kytka

  Kytka

  Před 8 dny

  tohle je hodně nadprůměrné video :)

 • Petr Stejskal

  Petr Stejskal

  Před 8 dny

  Jaroslav Dusek Komensky (on tak aktualni vizazi vypada...:-)

 • Natalia Ondruskova

  Natalia Ondruskova

  Před 8 dny

  Hudba je svetový jazyk! Hudba, lebo v nej je ukrytý budha (-:

 • Michal Viktorin

  Michal Viktorin

  Před 8 dny

  K těm odměnám a vnější motivaci.... nějak mi to připomíná práci nejen školství...

 • Soňa Dragounová

  Soňa Dragounová

  Před 7 dny

  +Paulina Gardner otrokem systému povětšinou ....

 • Michal Viktorin

  Michal Viktorin

  Před 7 dny

  +Paulina Gardner A proto je dětská práce zakázaná a chybí praxe...

 • Paulina Gardner

  Paulina Gardner

  Před 7 dny

  Skola nas pripravuje na to byt zamestnancem

 • Bicarbona Soda

  Bicarbona Soda

  Před 8 dny

  Paní Nováčková působí jako velice příjemná a moudrá žena. Některé dotazy a reakce z publika mi však přišly zarážející. Někteří rodiče svými výchovnými metodami v rámci svého "anti systémového postoje za každou cenu " podle mě dělají svým dětem v hlavě akorát tak guláš a zmatek. Taky moc nerozumím tomu, že někdo má dítě a teprve zjišťuje, jak jej vlastně vychovávat... Myslím, že opravdu dospělý člověk tyto semináře nepotřebuje a vnímá, co jeho dítě potřebuje a co jeho dítě cítí. Podle toho pak i jedná. Připadá mi, že hodně rodičů hledá nějakou univerzální a obecnou pravdu pro výchovu svých potomků. Žádná taková ale neexistuje. Selský rozum a intuici rodičů žádná přednáška ani knížka nenahradí a pokud u rodičů chybí, tak tam žádná rada nepomůže. Taky jsem měl z některých dotazů pocit, že se někteří rodiče snaží až uchránit své děti před životem ve všech jeho podobách. Někdo vaše dítě na státní škole mlátí nebo šikanuje? Tak ať jej naučí se takovým útokům bránit a vracet rány. Můžou své děti vychovat v nějaké sociální bublině, ale zákonitě někdy přijde moment, kdy ta bublina praskne a dítě se potká se situací, se kterou si nebude umět poradit. Protože před ní bylo chráněno. Něco jako Buddha. Toho také chránili před strastmi světa a v dospělosti pak přišel tvrdý náraz. Když se setkal se skutečným životem a jeho strastmi. Příspěvek té ženy, která pořádá kurzy pro rodiče, to je kapitola sama pro sebe. Jen mě to utvrdilo v mém názoru o vaření z vody a nesmyslech, které se na těchto kurzech rodičům prezentují. O lidech, kteří tyto kurzy vedou a pořádají a jejich kompetenci tyto kurzy vést, raději ani nemluvím (nepíšu). Paní Nováčkova však působí jako člověk na svém místě.

 • radovan světlík

  radovan světlík

  Před 7 dny

  on je to asi obecný jev...ztráta přirozených dovedností. Když lidé potřebují "chytré" telefony, GPS navigaci a auta s el. asistenty musí zákonitě upadat i jejich manuální zručnost i obyčejný selský rozum (praktičnost).

 • Mahulen Kisir

  Mahulen Kisir

  Před 8 dny

  Děkuji, úžasné moudré povídání, které by měli slyšet všichni rodiče, učitelé, ředitelé škol, ale i děti:) Budoucnost má naději...

 • Zdenka Hanakova

  Zdenka Hanakova

  Před 8 dny

  Děkuji!!!

 • radovan světlík

  radovan světlík

  Před 8 dny

  hned je ten svět veselejší, když v něm žijí lidé s takovým náhledem na život!

 • Henrieta Mikulasova

  Henrieta Mikulasova

  Před 8 dny

  Jo taky mi to dava nadeji ❤

 • CARLITO

  CARLITO

  Před 8 dny

  Genialne rozebrano :-)

 • oldřich bažant

  oldřich bažant

  Před 8 dny

  To je naprostá balada jak začít od mlada .Díky tipuji ,že tak 10 let se budu odnaučovat to jsem se musel naučit.Velký RESPEKT těmto tvorům co zde hovoří

 • Mylous Jakes

  Mylous Jakes

  Před 8 dny

  Moudrá žena...

 • Chs Jasmin

  Chs Jasmin

  Před 8 dny

  Video jsem si pustila až když mi mladší šla po obědě spinkat a starší je ve školičce - a věděla jsem proč. Chce to na to sledování mít klid a hlavně já se zase dojímám ♥ děkuji. Děkuji moc za povídání o respektu i k dětem. Stále se od nich vyžaduje respekt, ale mám pocit, že než má člověk občanku, tak se s ním moc s respektem nejedná. Líbilo by se mi i povídání s manželi Kopřivovými.

 • Tomáš Škuta

  Tomáš Škuta

  Před 8 dny

  Vynikající,jako vždy,v tomto vidím tu správnou cestu do budoucna,protože se změní vztahy nejen mezi lidmi,ale taky hlavně k přírodě..............

 • Natalia

  Natalia

  Před 8 dny

  Moji dva oblíbení lidé :-) paní Nováčková mi změnila život, defacto.(pohled) Díky její Respektovat a být respektován jsem hodně pochopila z mé minulosti a pomohla mi se synem dělat věci jinak, nevěděla jsem jak... A jsem za to moc ráda :-)

 • Boleslav Blílek

  Boleslav Blílek

  Před 4 hodinami

  +Jitka Bocková No jo!!!! Domácí úkoly ničí budoucí work-life balance.

 • Jitka Bocková

  Jitka Bocková

  Před 7 dny

  Asi jsem předběhla dobu, nepsala jsem domácí úkoly, protože jsem si od první třídy nevytvářela návyk "nosit práci domů". Škola pro mne končila odchodem ze školní budovy. Nepochopili to ani kantoři, ani rodiče. Nicméně jsem absolvovala základní i střední školu, až na vysoké mne bavilo dělat projekty mimo školní budovu :-)

Další v pořadí